Obnova stavby v pamiatkovej zóne
Rekonštrukcia bytového domu na Anenskej ulici v Bratislave si musela poradiť tiež s vplyvom spodnej vody z Malých Karpát, čo by asi nikto nečakal, keďže budova sa nachádza v centre mesta.
Budova na Anenskej ulici sa nachádza v blízkosti Slovenského rozhlasu a Polikliniky Mýtna. Tento bytový dom bol postavený pred rokom 1927 a vzhľadom na jeho vek boli na obnovu kladené špecifické podmienky vyplývajúce z faktu, že sa nachádzame v pamiatkovej zóne Bratislava – centrálna mestská oblasť.
Realizovali sme niekoľko druhov prác. Robila sa strecha, ktorá bola v značne poškodenom stave. V podkroví sme kládli izoláciu v hrúbke 35 mm s dreveným chodníkom. Obnovovala sa tiež zdravotechnika, čo bolo jednou z najkomplikovanejších prác. Pri výstavbe sa totiž nekládol dôraz na trasovanie, preto sme v niektorých bytoch museli búrať steny. Riešili sme i obnovu plynofikácie, kompletné rozvody na vnútornom schodisku a elektroinštaláciu.
Najzložitejšie práce nás však čakali v suteréne, kde bolo murivo navlhnuté až do takej miery, že voda stekala po stenách. Zvolili sme systém injektáže spolu s výkopom a novými deliacimi stenami, vďaka čomu sa vlhkosť z tehál postupne odstráni. Naše práce sa chýlia ku koncu, aktuálne repasujeme masívne dubové dvere, ktoré sa nachádzajú vo vstupnej hale, a upratujeme.
Takéto chvíle nastali každý kontrolný deň. Osobne sa mi vryl do pamäti ten, keď sme mali začať rekonštruovať plynoinštaláciu. Ráno nás s robotníkmi zastavili obyvatelia s požiadavkou, že nechcú meď, ale radšej oceľ. I keď požiadavky na zmeny prichádzali od obyvateľov často, musím oceniť, že obyvatelia boli veľmi pragmatickí, racionálni a dobre sa nám s nimi komunikovalo.
Jednoznačne krásna. Nakoľko mám vzťah k národným kultúrnym pamiatkam, fascinuje ma ich história, atmosféra, monumentálnosť, vysoké stropy. Aj keď sú nahlodané zubom času, dýchajú krásou a inak tomu nie je ani pri tejto budove v pamiatkovej zóne.
Obzvlášť sa teším z výsledku prác v suteréne. Špeciálny rešpekt som mal počas sanovania spodnej stavby, ktorú sme chemicky injektovali. Pred týmto krokom sme museli spodnú stavbu správne odizolovať, aby tam nevznikla ďalšia vlhkosť. Ono sa to možno nezdá, pretože objekt stojí v centre mesta, ale vplyv vody z Karpát tam má neskutočný dosah. Čiže nesprávne odizolovanie stavby by mohlo znamenať vznik ďalšej vlhkosti.
„Veľmi nás teší, že Anenská 1 nie je prvou budovou, ktorú na tejto ulici obnovujeme. V roku 2019 sme realizovali obnovu bytového domu Anenská 3 a v roku 2016 Mýtnu 9 – Anenskú 4. Obnovením ďalšej historickej budovy v tomto bloku sa postupne zjednocuje ich výzor a dotvára sa charakteristický ráz lokality. A aj táto obnova je dôkazom, že za každou úspešnou realizáciou je kooperácia stavebného tímu, obyvateľov a stavebného dozoru. Vďaka komunikácii, otvorenosti a rešpektu sme sa dopracovali k vydarenému finále,“ Ing. Lukáš Repáň, projektový manažér.
Obnova pamiatkovo chránenej budovy
Čítať viac